PT-TH39-0934-RK
DigiKey Part Number
28-PT-TH39-0934-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-TH39-0934-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER TH 39MM 9V 3.4K
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 9 V 12mA 3.4kHz 105dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
105dB @ 9V, 10cm
Series
Current - Supply
12mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Medical
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
9 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 28V
Size / Dimension
1.535" Dia (39.00mm)
Frequency
3.4kHz
Height - Seated (Max)
0.638" (16.20mm)