PT-TH30-1225-RK
DigiKey Part Number
28-PT-TH30-1225-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-TH30-1225-RK
Description
PIEZO TRANSDUCER TH 30MM 12V 2.5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 10mA 2.5kHz 85dB @ 12V, 30cm Through Hole PC Pins
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 30cm
Packaging
Box
Current - Supply
10mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 90°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Ratings
Medical
Voltage - Rated
12 V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
3 ~ 28V
Termination
PC Pins
Frequency
2.5kHz
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)