PT-SMT16-0340-SK
DigiKey Part Number
28-PT-SMT16-0340-SKTR-ND - Tape & Reel (TR)
28-PT-SMT16-0340-SKCT-ND - Cut Tape (CT)
28-PT-SMT16-0340-SKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-SMT16-0340-SK
Description
PIEZO TRANSDUCER SMT 16MM 3V 4.0
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 3mA 4kHz 70dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
Current - Supply
3mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3 V
Voltage Range
1 ~ 25V
Size / Dimension
0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)