PT-SMT12-0340-SK
DigiKey Part Number
28-PT-SMT12-0340-SKTR-ND - Tape & Reel (TR)
28-PT-SMT12-0340-SKCT-ND - Cut Tape (CT)
28-PT-SMT12-0340-SKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-SMT12-0340-SK
Description
PIEZO TRANSDUCER SMT 12MM 3V 4.0
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 5mA 4kHz 75dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Sound Pressure Level (SPL)
75dB @ 3V, 10cm
Current - Supply
5mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3 V
Voltage Range
1 ~ 25V
Size / Dimension
0.480" L x 0.480" W (12.20mm x 12.20mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)