PI-TH23-1238-RK
DigiKey Part Number
28-PI-TH23-1238-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PI-TH23-1238-RK
Description
PIEZO IND TH 23MM 12V 3.8KHZ RD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 15mA 3.8kHz 95dB @ 12V, 30cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 12V, 30cm
Series
Current - Supply
15mA
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Medical
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 24V
Size / Dimension
0.906" Dia (23.00mm)
Frequency
3.8kHz
Height - Seated (Max)
0.717" (18.20mm)