RP0603CT-50R0GN-96TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP0603CT-50R0GN-96TR |
Description | RES 50 OHM 2% 2.4W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Ohms ±2% 2.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Mfr | Features Moisture Resistant |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm) |