RP0603CT-1000GN-96TR
DigiKey Part Number
4353-RP0603CT-1000GN-96TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0603CT-1000GN-96TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0603CT-1000GN-96TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0603CT-1000GN-96TR
Description
RES 100 OHM 2% 2.4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±2% 2.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)