RP0505CB-50R0GN-91TR
DigiKey Part Number
4353-RP0505CB-50R0GN-91TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0505CB-50R0GN-91TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0505CB-50R0GN-91TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0505CB-50R0GN-91TR
Description
RES 50 OHM 2% 1/4W 0502
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0502 (1406 Metric) Thick Film
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0502 (1406 Metric)
Size / Dimension
0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)