MFU0805FF00500P100
DigiKey Part Number
749-MFU0805FF00500P100TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MFU0805FF00500P100CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MFU0805FF00500P100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0805FF00500P100
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0805
Detailed Description
500 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MFU0805FF00500P100 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
9.0E-4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.57 Ohms