MFU0603FF00800P500
DigiKey Part Number
MFU0603FF00800P500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0603FF00800P500
Description
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFU0603FF00800P500 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.0023
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.018" H (1.55mm x 0.85mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.237 Ohms