MFU0402FF01600E100
DigiKey Part Number
MFU04021.60TR-ND - Tape & Reel (TR)
MFU04021.60CT-ND - Cut Tape (CT)
MFU04021.60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0402FF01600E100
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 32VDC 0402
Detailed Description
1.6 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
MFU0402FF01600E100 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.0065
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.065 Ohms