T55A156M004C0200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T55A156M004C0200 |
Description | CAP TANT POLY 15UF 4V 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T55A156M004C0200 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz |
Manufacturer Vishay Sprague | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Capacitance 15 µF | Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code A |
Voltage - Rated 4 V | Features General Purpose |