SUM45N25-58-E3
DigiKey Part Number
SUM45N25-58-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUM45N25-58-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUM45N25-58-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM45N25-58-E3
Description
MOSFET N-CH 250V 45A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 45A (Tc) 3.75W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUM45N25-58-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
58mOhm @ 20A, 10V