PP12SR472A340B
DigiKey Part Number
716-PP12SR472A340B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PP12SR472A340B
Description
POT 4.7K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
4.7k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Temperature Coefficient
0/ -600ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
360°
Part Status
Active
Resistive Material
Conductive Plastic
Resistance (Ohms)
4.7k
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±20%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Length
0.492" (12.50mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Servo Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.500" Dia (12.70mm)