LH1262CAC
DigiKey Part Number
LH1262CAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1262CAC
Description
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Photovoltaic Output 5300Vrms 2 Channel 8-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1262CAC Models
Category
Voltage - Output (Max)
15V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Current - Output / Channel
1µA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.26V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C