T59EE477M016E0020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sprague
In Stock: 445
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 20mOhm @ 100kHz
T59EE477M016E0020
DigiKey Part Number
3581-T59EE477M016E0020TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T59EE477M016E0020
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T59EE477M016E0020 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Polytech
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V