T59EE477M016C0025
DigiKey Part Number
718-2215-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2215-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2215-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T59EE477M016C0025
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T59EE477M016C0025 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V