TZMC15-GS18
DigiKey Part Number
TZMC15-GS18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMC15-GS18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC15-GS18
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
EDA/CAD Models
TZMC15-GS18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 MiniMELF
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms