SMBJ43D-M3/I
DigiKey Part Number
SMBJ43D-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ43D-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ43D-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43D-M3/I
Description
TVS DIODE 43VWM 68.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68.5V Clamp 8.76A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.76A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
68.5V