BZT03C200-TR
DigiKey Part Number
BZT03C200-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT03C200-TRGICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C200-TR
Description
DIODE ZENER 200V 1.3W SOD57
Detailed Description
Zener Diode 200 V 1.3 W ±6% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
500 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Tolerance
±6%
Power - Max
1.3 W