TNPW0805470RBXCN
DigiKey Part Number
TNPW0805470RBXCN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW0805470RBXCN
Description
RES 470 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
470 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW0805470RBXCN Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)