IHXL2000VZEB2R2M5A
DigiKey Part Number
541-4288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHXL2000VZEB2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 187A 0.23 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 187 A 0.23mOhm Max Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHXL2000VZEB2R2M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.23mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.000" L x 0.854" W (50.80mm x 21.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
2.010" (51.05mm)
Current - Saturation (Isat)
190A