IHLP5050FDER1R0MAP
DigiKey Part Number
541-IHLP5050FDER1R0MAPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP5050FDER1R0MAPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP5050FDER1R0MAPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050FDER1R0MAP
Description
FIXED IND 1UH 37.9A 1.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 37.9 A 1.6mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
41MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
36.5A