CRCW04022K20JNED
DigiKey Part Number
541-2.2KJTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-2.2KJCT-ND - Cut Tape (CT)
541-2.2KJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW04022K20JNED
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW04022K20JNED Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)