OSOPTA5001AT1
DigiKey Part Number
OSOPT-5KATR-ND - Tape & Reel (TR)
OSOPT-5KACT-ND - Cut Tape (CT)
OSOPT-5KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSOPTA5001AT1
Description
RES ARRAY 10 RES 5K OHM 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Isolated 10 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OSOPTA5001AT1 Models
Category
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Manufacturer
Vishay Dale Thin Film
Number of Pins
20
Series
Power Per Element
100mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
5k
Package / Case
20-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.1%
Supplier Device Package
20-SSOP
Number of Resistors
10
Size / Dimension
0.344" L x 0.154" W (8.74mm x 3.91mm)
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Height - Seated (Max)
0.068" (1.73mm)