RP0603CT-50R0GN-96TR
DigiKey Part Number
4353-RP0603CT-50R0GN-96TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0603CT-50R0GN-96TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0603CT-50R0GN-96TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0603CT-50R0GN-96TR
Description
RES 50 OHM 2% 2.4W 0603
Detailed Description
50 Ohms ±2% 2.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)