SL2216004
DigiKey Part Number
570-SL2216004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL2216004
Description
ICL 16 OHM 20% 4A 22MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 16 Ohms ±20% 4 A 0.866" (22.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
250 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.866" (22.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
16 Ohms