SL1540004
DigiKey Part Number
570-SL1540004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1540004
Description
ICL 40 OHM 20% 4A 16MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 40 Ohms ±20% 4 A 0.630" (16.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
300 mOhms
Diameter
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
40 Ohms