SL1050002
DigiKey Part Number
570-SL1050002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1050002
Description
ICL 50 OHM 25% 2A 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±25% 2 A 0.394" (10.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
440 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
50 Ohms