SL0560001
DigiKey Part Number
570-SL0560001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0560001
Description
ICL 60 OHM 15% 1A 5.5MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 60 Ohms ±15% 1 A 0.217" (5.50mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
1 A
Series
R @ Current
820 mOhms
Diameter
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing
0.236" (6.00mm)
R @ 25°C
60 Ohms