AS325R020
DigiKey Part Number
570-AS325R020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS325R020
Description
ICL 5 OHM 25% 20A 30MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±25% 20 A 1.181" (30.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Current - Steady State Max
20 A
Series
R @ Current
25 mOhms
Diameter
1.181" (30.00mm)
Lead Spacing
0.673" (17.10mm)
R @ 25°C
5 Ohms