PEAW12I-10-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAW12I-10-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAW12I-10-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.20" L x 1.46" W x 1.26" H (55.9mm x 37.1mm x 32.0mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, LPS, TUV
Current - Output (Max)
2.4A
Standard Number
Power (Watts)
12 W