67WR50KLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 987-1093-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 67WR50KLF |
Description | TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 67WR50KLF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer TT Electronics/BI | Number of Turns 20.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Box | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 50 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |