64XR500LF
DigiKey Part Number
987-1610-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64XR500LF
Description
TRIMMER 500OHM 0.25W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
64XR500LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%