VPT48-3300
DigiKey Part Number
237-1349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-3300
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 6.66A, Series 3.33A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-3300 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 6.66A, Series 3.33A