VPT48-10400
VPT48-10400
DigiKey Part Number
237-1358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT48-10400
Description
PWR XFMR TOROIDAL 500VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 500VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 20.8A, Series 10.4A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT48-10400 Models
Power - Max
500VA
Size / Dimension
140.00mm Dia x 60.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
66.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 20.8A, Series 10.4A