VPT36-6940
DigiKey Part Number
237-1354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT36-6940
Description
PWR XFMR TOROIDAL 250VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 250VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 13.88A, Series 6.94A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT36-6940 Models
Power - Max
250VA
Size / Dimension
112.00mm Dia x 54.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
58.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 13.88A, Series 6.94A