VPT36-2780
DigiKey Part Number
237-1341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT36-2780
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 5.56A, Series 2.78A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT36-2780 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
87.00mm Dia x 47.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
51.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 5.56A, Series 2.78A