VPT30-5330
DigiKey Part Number
237-1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT30-5330
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 15V, Series 30V Secondary Parallel 10.66A, Series 5.33A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT30-5330 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)
Parallel 10.66A, Series 5.33A