VPT24-4170
DigiKey Part Number
237-1339-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT24-4170
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 8.34A, Series 4.17A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT24-4170 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
87.00mm Dia x 47.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
51.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 8.34A, Series 4.17A