VPT24-10420
DigiKey Part Number
237-1353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT24-10420
Description
PWR XFMR TOROIDAL 250VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 250VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 20.84A, Series 10.42A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT24-10420 Models
Power - Max
250VA
Size / Dimension
112.00mm Dia x 54.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
58.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 20.84A, Series 10.42A