VPT230-700
DigiKey Part Number
237-1345-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT230-700
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 1.4A, Series 700mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT230-700 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)
Parallel 1.4A, Series 700mA