VPT230-2170
DigiKey Part Number
237-1357-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT230-2170
Description
PWR XFMR TOROIDAL 500VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 500VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 4.34A, Series 2.17A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT230-2170 Models
Power - Max
500VA
Size / Dimension
140.00mm Dia x 60.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
66.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)
Parallel 4.34A, Series 2.17A