VPT18-8800
DigiKey Part Number
237-1344-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT18-8800
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 9V, Series 18V Secondary Parallel 17.6A, Series 8.8A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT18-8800 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)
Parallel 17.6A, Series 8.8A