VPT18-5560
DigiKey Part Number
237-1337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT18-5560
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 9V, Series 18V Secondary Parallel 11.12A, Series 5.56A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT18-5560 Models
Power - Max
100VA
Size / Dimension
87.00mm Dia x 47.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
51.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 9V, Series 18V
Current - Output (Max)
Parallel 11.12A, Series 5.56A