VPT12-20800
DigiKey Part Number
237-1350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT12-20800
Description
PWR XFMR TOROIDAL 250VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 250VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6V, Series 12V Secondary Parallel 41.6A, Series 20.8A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT12-20800 Models
Power - Max
250VA
Size / Dimension
112.00mm Dia x 54.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
58.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)
Parallel 41.6A, Series 20.8A