VPT100-5000
DigiKey Part Number
237-1356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT100-5000
Description
PWR XFMR TOROIDAL 500VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 500VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 50V, Series 100V Secondary Parallel 10A, Series 5A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT100-5000 Models
Power - Max
500VA
Size / Dimension
140.00mm Dia x 60.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
66.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 50V, Series 100V
Current - Output (Max)
Parallel 10A, Series 5A