VPP28-360
DigiKey Part Number
237-1058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP28-360
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 720mA, Series 360mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP28-360 Models
Power - Max
10VA
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)
Parallel 720mA, Series 360mA