VPP24-420
DigiKey Part Number
237-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP24-420
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 840mA, Series 420mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP24-420 Models
Power - Max
10VA
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 840mA, Series 420mA