VPP24-1250
DigiKey Part Number
237-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP24-1250
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 30VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 2.5A, Series 1.25A Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPP24-1250 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
30VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
66.68mm L x 55.55mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
39.67mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2.5A, Series 1.25A